
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2016 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.8 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 16 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 240 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.34 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 250 mA |
| DC Current | 240 mA |
| Saturation Current | 250 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 250 mA |
| Max Temperature Rise Current | 240 mA |
| Max Length | 2.2 mm |
| Max Width | 1.8 mm |
| Min Length | 1.8 mm |
| Min Width | 1.4 mm |
Stock: 1281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.08071 | $0.80710 |
| 50 | $0.07350 | $3.67500 |
| 100 | $0.06694 | $6.69400 |
| 500 | $0.06374 | $31.87000 |
| 1000 | $0.06070 | $60.70000 |
| 3000 | $0.05419 | $162.57000 |
| 5000 | $0.04837 | $241.85000 |
| 10000 | $0.04318 | $431.80000 |
